+38 063 962 67 76з 9:00 до 18:00

+38 063 962 67 76з 9:00 до 18:00

Спіть на здоров'я: чому нестача сну небезпечна для вас

Спіть на здоров'я: чому нестача сну небезпечна для вас

Одна справа - разок поспати менше звичайного, і зовсім інше - регулярно собі таке дозволяти. Тривалий, а то і постійний, недосип виснажує організм: шкодить розумовим здібностям, імунітету, навіть в улюблені джинси влазити заважає. Але про все по порядку.

Колись дуже давно еволюція вирішила, що спати нам необхідно 7-9 годин на добу, але хто ж її слухає? В будь-які благі наміри щодня втручаються веселі тусовки з друзями, «ще (сто) одна» серія серіалу, незакінчений на роботі звіт і шкільні проекти дітей.

Розповімо, чому спати і правда потрібно від 7 до 9 годин щодня. Інакше...

... виникнуть проблеми з пам'яттю

Під час сну мозок обробляє інформацію, отриману за день, і формує нові нейронні зв'язки. Якщо днем ви уважно прочитали рецепт улюблених фрикадельок, щоб пізніше здивувати близьких, то вночі мозок буде вирішувати, чи варто цю інформацію зберігати чи ні. Закладіть мало часу на сон - який-небудь інгредієнт в пам'яті не збережеться. А будете регулярно недосипати, постраждає не тільки короткочасна, але і довгострокова пам'ять: забудете про день народження кращого друга.

... знижується концентрація уваги

Всім знайома ситуація, коли через недосипання складно зосередитися. Але вчені стверджують, що в разі постійної нестачі сну концентрація уваги знизиться міцно і надовго, постраждають навички вирішення проблем, погіршиться творче мислення, а також знизиться здатність міркувати розсудливо і об'єктивно. Навіть ваше сприйняття реальності може змінитися: наприклад, раптово почне подобатися восьмий сезон «Ігор престолів».

Висипайтеся, інакше можете зіткнутися з нападами «мікросна» - нетривалими проміжками часу, коли мозок повністю відключається. Ці стану людина не може контролювати, зате нашкодити собі всього за кілька секунд здатний ще як!

... з'явиться зайва вага

Якщо будете мало спати, то рано чи пізно не влізете в улюблені джинси і перестанете подобатися собі на фото. Через брак сну організм виробляє грелін - гормон, який дає організму сигнал про голод, а ось лептину (гормону насичення) виробляється менше.

Крім того, організм не любить недосипати і відповідає на брак сну виробленням додаткового кортизолу - гормону стресу. Якщо ви звикли «заїдати» стрес, то напевно швидко наберете вагу. А ще у вас не буде сил на тренування, так що - прощай, стрункість!

... розвинеться діабет

«Людина неспящий» ризикує заробити діабет другого типу, так як організм починає гірше виробляти інсулін, який відповідає за нормалізацію рівня цукру в крові. Домогтися цього, слава богу, не так-то просто: доведеться кілька місяців спати всього по 5 годин на добу. Але краще не треба.

... зіпсується характер

Всім знайомий стан втоми, дратівливості і гострої нелюбові до оточуючих, яке переслідує нас цілий день після безсонної ночі і від якого навіть міцну каву не рятує. Раз чи два - не страшно. Але якщо недосип регулярний, то втома і надмірна емоційність зміняться тривожністю, а там і до депресії недалеко. У регулярно недосипають людей трапляються навіть галюцинації, біполярні розлади, розвиваються манії, фобії і параноя.

... пропаде сексуальне бажання

Якщо мало спати, то хочеться тільки спати, а не радувати кохану людину експериментами за мотивами Камасутри. Здатність зачати дитину знижується, так як на тлі затяжного недосипання погіршується вироблення статевих гормонів.

...возрастёт риск травм и происшествий

Уставшие, недоспавшие водители – гарантия ДТП. О проверке мебели на прочность с помощью мизинцев на ногах вообще молчим. Кроме того, у людей, которые мало спят, ухудшаются баланс и координация, так что лучше не устраивайте себе ночные марафоны по просмотру сериалов в разгар зимнего гололёда или перед посещением роллердрома.

...ухудшится качество жизни 

А может ли быть иначе? Самочувствие не на пятёрку даже в выходные, испорченные отношения с близкими, замедление карьерного роста из-за частых опозданий, ошибок, пропущенных по забывчивости встреч… Да что там! Даже продолжительность жизни человека, который спит менее 5 часов в сутки, в среднем снижается на 15%.

Висипатися треба вміти.

Доведеться навчитися:

  1. вчасно направляти стопи в сторону ліжка,
  2. прибирати подалі гаджети,
  3. забувати про робочі проблеми і життєвих тривогах.

Але для початку можна підібрати ідеальний матрац і подушку, які допоможуть додати тілу природне положення для сну і завдяки якісній підтримці хребта дозволять повністю розслабитися. Загалом, забезпечать охрррапітельний сон.